Magyar címeres emlékek külföldön
A címerhasználat a lovagkor szerves velejárója volt. Elsőként az uralkodók címerhasználata szilárdult meg, de az Anjou-kortól kezdve a nemesi címerhasználat is széles körben elterjedt. A hadi események során az előkelő résztvevőket pajzsukra festett címerük és ahhoz tartozó sisakdíszük azonosította, amely a heraldikai ábrázolások alapját jelentette. Ebben a részben a magyar uralkodók és hadviselő nemesek külföldön fennmaradt címerábrázolásaiból válogatunk.
Anjou-kori címeres emlékek Itáliában
Nagy Lajos király egyik legfontosabb itáliai szövetségese Padova városa volt és a Carrara udvar volt. A kapcsolatnak számos címeres emléke is fennmaradt Padovában. Az újabb kutatás hozott napvilágra néhány egyéb itáliai magyar címeres emléket, pl. a Gonzágák fogságába esett zsoldosok címerekkel ellátott fogadalomlevelét (1362).
Címerkönyvek a konstanzi zsinat időszakából
A hazai heraldikai irodalomban jól ismert tény, hogy a konstanzi zsinat időszaka a magyar nemesi címerhasználat meghatározó időszaka volt: a Zsigmond által kiadott, nagyjából egy évtizeddel korábban megindult címeradományok megsokasodtak a zsinat idején. Az adományok többnyire nem az arisztokrácia tagjai számára születtek, hiszen családjaik többnyire már megszilárdult címerhasználati gyakorlattal rendelkeztek. Ezt tanúsítják a zsinat idején készült címereskönyvek is, amelyek a résztvevők heraldikai reprezentációját dokumentálják. Ezek közül a legismertebb Ulrich Richental krónikája, amely a zsinat eseményeinek kronologikus összefoglalója mellett a résztvevők jegyzékét és címereit is tartalmazza. Az illusztrált Richental-kódexek sorozata a konstanzi zsinat időszakának leggazdagabb címergyűjteményét jelenti, amelyben természetesen a magyar résztvevők jelvényei is szerepelnek. Nagyrészt ugyanezeket a címereket találjuk más 15. századi címergyűjteményekben, amelyek a Boden-tó vidékén készültek és Richental gyűjtésére támaszkodtak: így a Karlsruhéban őrzött donaueschingeni címereskönyvben, vagy Conrad Grüneberg címergyűjteményében az 1480-as évekből. Eltérő, de szintén nagyon gazdag anyagot tartalmaz egy portugál herold által a zsinat alkalmából összeállított címerkönyv, a Livro de Arautos (Manchester, John Rylands Library).
Gyűjtemény
Magyar címeres emlékek külföldön
Lépjen tovább a gyűjteménybe, ehhez kattintson az Idővonalon egy elemre!